Jak kleić styropian grafitowy?

12-11-2019

Ocieplenie styropianem jest jednym z najpopularniejszych metod ocieplenia elewacji domu. Styropian dzięki swoim właściwościom zyskał sławę dobrego izolatora, a zarazem łatwego w montażu i obróbce materiału budowlanego. By wyjść naprzeciw rosnącym potrzebom konsumenta, szukano jeszcze lepszych rozwiązań, tak by ocieplenie domu stało się jeszcze bardziej efektywne. W ten sposób na rynku pojawił się styropian grafitowy, który posiada cechy idealnego izolatora i doskonale sprawdza się w trakcie ocieplania elewacji. Jedną z jego nielicznych wad jest nieco trudniejszy montaż, niż w przypadku białego styropianu. Eksperci są zgodni co do tego, że mimo kilku trudności, na jakie napotykamy w trakcie montażu styropianu grafitowego, to jest on najlepszym materiałem do ogrzania własnego domu.

Jakie materiały użyć do klejenia styropianu grafitowego?

Decydując się na zakup droższego styropianu szarego do ocieplenia domu, musisz być świadomy konieczności zakupu odpowiednich materiałów do jego montażu. Klejenie styropianu wymaga odpowiednich produktów. Odpadanie warstw styropianu wynika ze złego doboru sprzętów lub błędów bezpośrednio dokonywanych podczas klejenia. By temu zapobiec powinno się dokładnie dowiedzieć, jakich potrzebujesz materiałów, a prace oddać w ręce fachowców. Klej do styropianu grafitowego powinien zostać odpowiednio wzmocniony, by trwałość łączenia zachowała się na dłużej. Dlatego najlepiej zakupić klej zbrojony włóknem szklanym. Da nam to pewność, że przyklejony w ten sposób styropian zostanie na ścianie na długi czas.

Kolejnym ważnym zakupem jest siatka do styropianu. Siatka maskująca jest konieczna, jeśli nie chcesz, by założony styropian grafitowy popękał od nasłonecznienia w nadmiarze. Siatka wspomaga izolację domu oraz zabezpiecza styropian od niszczących promieni słonecznych.

Ostatnią ważną rzeczą, z jaką musisz się liczyć, ocieplając dom styropianem szarym, to to, że założona warstwa izolacji będzie cieńsza niż w przypadku białego styropianu. Musisz zatem pamiętać, by kołki do styropianu były odpowiednio krótsze od tych przeciętnie używanych przy ocieplaniu domu. Inna grubość styropianu wymaga również innej długości ościeżnic do drzwi i okien czy chociażby parapetów.

Najważniejsze zasady podczas klejenia styropianu grafitowego.

Pierwszą ważną zasadą jest klejenie styropianu w odpowiednich warunkach atmosferycznych i na odpowiednim podłożu. Dobrze jest nawilżyć ściany lub uprzednio je zagruntować, tak by zwiększyć przyczepność styropianu. W tym samym celu powinno się ukształtować powierzchnię płyty styropianowej za pomocą papieru ściernego.

Ocieplenie domu musi zostać dokładnie wymierzone i wykonane. Dotyczy to zwłaszcza miejsc trudno dostępnych. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób zapobiega się tworzeniu niepotrzebnie mostków termicznych, przez które ucieka ciepło z wnętrza domu.

Najważniejsze jest jednak odpowiednie rozmieszczenie kleju. Najbardziej znana metoda to rozprowadzenie kleju na zewnętrznych krawędziach oraz dodanie kilka kleksów kleju na środkowej części płyty. Należy się jednak upewnić, czy jeśli wykona się to w ten sposób, to styropian będzie dokładnie przylegał do ściany. Jeśli klej zostanie nieodpowiednio nałożony, to powstaje ryzyko odpadnięcia płyty z elewacji. Tak więc jeśli nałożysz płytę, lepiej sprawdź czy pomiędzy nią, a ścianą nie ma żadnych prześwitów.

Po nałożeniu warstwy ze styropianu grafitowego, należy bezzwłocznie zaciągnąć ją klejem i zamontować odpowiednio siatkę, tak, by nie narazić materiału na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

Tak odpowiednio zabezpieczona i nałożona warstwa izolacji ze styropianu szarego, będzie Ci służyć na długie lata, ogrzewając dom zimą i chroniąc go przed niszczycielskim piętnem czasu i zmian atmosferycznych. Pamiętaj jednak, że jeśli nie jesteś pewien, jak wykonać niektóre czynności, lepiej posłuchać rad ekspertów lub oddać pracę w ręce fachowców, którzy zagwarantują odpowiednie wykonanie izolacji, sprawiając, że wydane na nią pieniądze będą szybko zwracającą się inwestycją na lata.

Komentarze

Brak komentarzy.